Oszczędność

W ostatnich latach ogrzewanie podczerwienią stało się zagadnieniem bardzo popularnym i zyskuje coraz więcej zwolenników.

 

Przekonaj się jakie oszczędności daje ogrzewanie panelami grzewczymi na podczerwień:

 • Właściwie dobrane do wielkości i kubatury danego pomieszczenia panele grzewcze – ze względu na prawie stu procentową efektywność grzewczą (ponad 98% energii elektrycznej zamieniana jest na ciepło) - pozwala zaoszczędzić około 30% kosztów w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania, a w okresach przejściowych nawet do około 60%!

Dlaczego?

 • Najważniejszym jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach, sufitach,meblach. Gdy panel już nie grzeje, ciepło oddają wszystkie obiekty, które znajdowały się w zasięgu jego działania. Wpływa to na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Nie płacimy więc za ogrzewanie powietrza przy suficie, którego nie wykorzystujemy.
 • Wysoki poziom efektywności energetycznej spowodowany brakiem konieczności ogrzania całej kubatury powietrza w pomieszczeniu.
 • Ponieważ ciepło wytwarzane przez panele jest dostarczane ciału ludzkiemu w formie naturalnej, odczucie komfortu cieplnego następuje już w temperaturze powietrza w pomieszczeniu o 3-4 stopnie niższej, niż w przypadku innych systemów grzewczych.
 • Uczucie komfortu cieplnego pojawia się prawie natychmiast po załączeniu paneli.
 • Brak jest strat emisyjnych ciepła, jak podczas jego transportu rurami od pieca do grzejników konwencjonalnych. Panele oddają prawie 100% pobranej energii zamieniając ją na energię cieplną.
 • Z uwagi na niskie zużycie energii elektrycznej i natychmiastową skuteczność, może funkcjonować jako system ogrzewania pomocniczego, bez konieczności uruchamiania ogrzewania zasadniczego w pojedyncze chłodne dni, czy noce.

Dobór paneli grzewczych na podczerwień:

Najważniejszym zagadnieniem przy zakupie ogrzewania na podczerwień jest odpowiedni dobór mocy paneli, ich ilości , jaki ich powierzchni grzewczej. Te trzy parametry powinny być jak najlepiej dostosowane do kubatury pomieszczenia, jego charakteru oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Jesli chodzi o pierwszy parametr, najlepsze efekty w oszczędności energii elektrycznej osiągniemy kierując się przy zakupie paneli tzw. „regułą nadmiaru mocy”. Wybierając panele z niewielkim nadmiarem mocy, szybciej uzyskamy zadaną temperaturę w pomieszczeniu, co z kolei znacznie wpłynie na skrócenie czasu pracy urządzeń, a tym samym na niższe zużycie energii elektrycznej. Aby w zimowe dni utrzymać komfortową temperaturę w naszych wnętrzach, łączny, dobowy czas pracy dobrze dobranych paneli grzewczych, nie powinien być dłuższy niz 6-7 godzin. Z kolei optymalna wielkość panelu/paneli, odpowiednie rozmieszczenie, decyduje o zakresie bezpośredniego i niemal natychmiastowego po załączeniu, oddziaływania rozchodzącego się promieniowania cieplnego w pomieszczeniu.

Dodatkowe zalety ekonomiczne :

 • Stosunkowo nieduży koszt zakupu paneli na podczerwień w porównaniu do innych systemów grzewczych.
 • Niski koszt instalacji i łatwy montaż nie wymagający kucia ścian, rozprowadzania rur, zaworów, zakupu pieca itd.
 • Nie wymaga kosztownych przeglądów okresowych.
 • Długa żywotność (bezawaryjność) urządzeń.
 • Umożliwia ustawienie (poprzez termostat) dowolnej temperatury dla każdego pomieszczenia. W przypadku schronisk, czy hoteli, nie ma potrzeby stałego ogrzewania wolnych pokoi. Uzyskanie komfortu cieplnego zajmie dokładnie tyle czasu, ile potrzeba na zameldowanie gości.
 • Oszczędność powierzchni w obiekcie (miejsce na kaloryfery, kotłownie, skład opału, zbiornik na olej opałowy itp.)

 

Aby decyzja o zakupie paneli grzewczych w firmie Hotzone była dla Państwa źródłem ciepła w waszych domach i satysfakcji z dokonanego zakupu na wiele lat, należy obliczać konieczną moc paneli wg. zapotrzebowania obiektu na moc grzewczą, podaną poniżej w tabelach:

Ogrzewanie zasadnicze

Budynek o dobrej ozolacji termicznej

Budynek o niewystarczającej izolacji termicznej

  30W / 1 m³ 

35W / 1 m³

 

Ogrzewanie dodatkowe (przy innym funkcjonującym systemie grzewczym)

10 – 15 W / 1m³

 

Znajdą się też przeciwnicy, którzy bez względu na wszystko będą zwolennikami konwencjonalnych metod grzewczych lub też tacy, którzy poszukując ekologicznych i bardziej oszczędnych rozwiązań, trafili na niedouczonych, niekompetentnych, bądź co gorsza nieuczciwych doradców działających w sektorze ogrzewania podczerwienią. 

Zapotrzebowania energetycznego nie da się „oszukać”, ani obejść. Nie dajcie się Państwo zwieść wyssanym z palca obliczeniom, że jeden panel 400W (60x60) ogrzeje 10m2. Nie ogrzeje!

 

Wydatek na zakup paneli grzewczych na podczerwień w naszym sklepie HOTZONE ponoszony jest jednorazowo, a oszczędności w wydatkach na ogrzewanie uzyskujecie Państwo w horyzoncie bardzo wielu lat. Inwestując w nasze panele, ich zakup zwraca się już po 2 latach.

 

 

; ; ; ;